İZ Community-nin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən təhsil intensiv proqramı iştirakçılar üçün gələcəyin peşə istiqamətlərini daha aydın görmək, doğru seçim strategiyalarını müəyyənləşdirmək və valideyn–övlad münasibətlərinin peşə seçimindəki rolunu dərk etmək baxımından mühüm platforma oldu.
İntensiv çərçivəsində müasir əmək bazarının tələbləri, gələcəyin perspektivli ixtisas sahələri, texnologiyanın və süni intellektin peşələrə təsiri, həmçinin şagirdlərin maraq və bacarıqlarının düzgün istiqamətləndirilməsi mövzuları geniş şəkildə müzakirə edildi. Bildirildi ki, uğurlu karyera planlaması təsadüfi seçim deyil, şüurlu yanaşma, düzgün analiz və vaxtında verilən qərarların nəticəsidir.
Tədbirdə millət vəkili Vüqar İsgəndərov çıxış edərək gənclərin peşə seçimində ölkənin inkişaf prioritetlərinin və fərdi potensialın nəzərə alınmasının vacibliyini vurğuladı. O, düzgün istiqamətləndirilmiş gəncliyin cəmiyyətin gələcək uğurunun əsas təminatçısı olduğunu qeyd etdi.
Təcrübəli psixoloq və sahə mütəxəssisləri isə valideynlərin bu prosesdəki roluna xüsusi diqqət çəkərək, övladların maraq və istedadlarının erkən yaşlardan müşahidə olunmasının, təzyiqsiz və dəstəkləyici mühitin yaradılmasının əhəmiyyətini vurğuladılar. Qeyd olundu ki, sağlam valideyn–övlad münasibətləri düzgün peşə seçiminin təməl daşlarından biridir.
İntensiv proqram interaktiv müzakirələr, sual-cavab sessiyaları və real həyat nümunələri ilə zənginləşdirilərək iştirakçılar üçün həm maarifləndirici, həm də motivasiyaedici mühit yaratdı.
İZ Community tərəfindən təşkil olunan bu təşəbbüs bir daha sübut etdi ki, doğru seçim təsadüf deyil — o, məlumatlı qərar, strateji baxış və güclü dəstəyin nəticəsidir.
Doğru seçim – uğurlu gələcək deməkdir.